Szabad játék

A játék a kisgyermekkor legfontosabb és leghatékonyabb eszköze. A gyermekek a játékon keresztül tanulják meg, hogy hogyan kell döntéseket hozni, fejlődik a problémamegoldó képességük, gyakorolhatják az önkontrollt és a szabálykövetést.

Itt a Szent Anna Óvodában megfigyeljük a gyermekek játéktevékenységét, ami alapján megismerjük a kedvelt játéktémákat, a gyermekek szükségleteit, és ezeket alapul véve tudjuk megtervezni a nevelő-fejlesztő lehetőségeket. Ez úgy történik, hogy az együttjátszás során adódó beszélgetésekkel, megjegyzésekkel, kérdésekkel, probléma teremtésével tudatosítjuk a gyermekben az ismereteket, tapasztalatokat, amik adódnak a játék során. Később tudatosan tervezünk, élményszerző tevékenységekre alapozva. Óvodánkban igyekszünk a lehető legtöbb időt szánni a szabad játék lehetőségére. A gyermekeket hagyjuk tevékenykedni, hogy megvalósíthassák saját ötleteiket, ezáltal fejlődjön a kreativitásuk és a problémamegoldó képességük, a játszótársakkal való kapcsolataikban pedig a szociális képességeik. Megfigyeljük a játéktevékenységeket és kihasználjuk az adandó alkalmat a tapasztalatszerzésre és ezeknek a tapasztalatoknak a tudatosítására. Játék közben beszélgetéssel, kérdésekkel aktivizáljuk a gyermekeket és tudatosítjuk bennük a megszerzett információkat, hogy azokat más helyzetben is fel tudják használni.

Soha nem kényszerítünk a gyermekre semmit, minden lehetőség szabadon választható, a gyermek saját belső kíváncsiságára és érdeklődésére épül. Játékokon keresztül osztunk meg információkat a gyermekekkel, cselekvésbe, játékba ágyazottan. Komplexen fejlesztjük ilyenkor a gyermeket, hiszen ő nem érzi, hogy tanul, játékként éli meg, és közben fejlődik. Ne becsüljük le tehát a szabad játék szerepét, hiszen a már fent említett területek a szabad játék során tudnak a leghatékonyabban fejlődni.

Anna óvó néni