Mozgáslehetőségek óvodánkban

A mozgás megszerettetésére és a gyermekek képességeinek fejlesztésére kiemelt hangsúlyt fektetünk. Tudjuk, hogy a gyermeki megnyilvánulások legtermészetesebb formája a mozgás, ami szoros összefüggésben áll az értelmi képességek fejlődésével. A torna, a mozgásos játékok fejlesztik a gyermekek természetes mozgását (járás, futás, ugrás, dobás, egyensúlyozás) és testi képességeit, mint erő, ügyesség, gyorsaság, állóképesség.

Ennek figyelembe vételével minden nap lehetőséget biztosítunk a gyermekeknek arra, hogy aktívan vegyenek részt a mozgásos tevékenységekben. Az udvaron is különböző mozgásfejlesztő eszközök állnak a gyermekek rendelkezésére (futóbicikli, roller, motor, greissswald mászóka, labdák). A tornaszobában változatos eszközökön tornáznak a gyermekek (padgyakorlatok, bordásfalon érdekes mozgások, zsámolyokon átmászások, dobás zsámolyba vagy kosárlabda palánkra. Arra törekszünk, hogy minél több kéziszerrel ismerkedjenek meg a gyermekek a mozgásfejlesztés folyamatában, ami fenntartja érdeklődésüket, erősíti a kezeik izomzatát, fejleszti szem- kéz- láb koordinációjukat és finommotorikájukat (labdák, wesco téglák, kendők, szalagok, labdák).

Óvodánkban a mozgáskotta fejlesztő eszköz is megtalálható, mely játékos formában ismeretekkel gazdagítja a gyermekeket, illetve fejleszti figyelmüket, megfigyelő és döntési képességüket.

A játszószoba berendezési eszközei kicsik és nagyok kedvencei („kukac alagút”, trambulin, füles labda, különböző méretű labdák, nagyméretű hempergő szőnyeg, Wesco szivacs elemek (alagút, hengerek stb.).

A rendszeres és vidám mozgás biztosítása kielégíti a gyermekek mozgásigényét, fejleszti mozgáskultúrájukat és segíti a térben való tájékozódásukat, a helyzetfelismerésüket, az alkalmazkodó képességüket valamint személyiségük akarati tényezőiknek alakulását is.

5 éves kortól „mozgás” tehetséggondozó foglalkozásokra is járhatnak a gyermekek, ahol az önfeledt játékos mozgások által tovább fejlődnek testi képességeik. 5 évet betöltött gyermekek ovi- foci edzésekre is járhatnak, amit Kerekes Ferenc tart, heti 1 alkalommal. Az edzések során alapjártasságokat sajátítanak el, és ismerkednek a foci játék szabályaival.

Az örömszerző tevékenységek sikerélményt nyújtanak a gyermekeknek, ami újabb tevékenységre ösztönzi őket és játékos formában serkentően hatnak a gyermekek mozgáskésztetésére és fejlődésére egyaránt.

Margó óvó néni