Elérhetőség

Napsugár Óvoda
Kunszentmárton, Széchenyi ltp. 2.
tel.: 56/461-167
fax: 56/560-356
e-mail: titkarsag@szentannaovoda.hu

 

Epreskerti Óvoda
Kunszentmárton, Csongrádi út 18.
tel.: 56/461-238
facebook: Szent Anna Katolikus Óvoda

Hogy szokás a beszokás?

Az óvodai életbe való beszokás, beilleszkedés egy új közösségbe komoly feladat a gyermeknek és a szülőnek egyaránt. Az óvodai beszoktatás egyfajta leválás a szülő-gyermek kapcsolatban. Fontos, hogy ez a szülőről való leválás fokozatosan történjen, időt hagyva arra, hogy a biztonságot adó kapcsolat kialakuljon a gyermek és az óvónők között. Hogy ez az érzelmileg is megterhelő folyamat könnyebb legyen, néhány segítő ötlettel, jótanáccsal szeretnék szolgálni.

A vírushelyzet előtt nyílt napokon, rendezvényeken (Pl.: Márton-napi rendezvények, Mikulás várás, farsang, óvodanyitogató, gyermeknapok) lehetett ismerkedni az óvodai élettel. Most nagy szeretettel várjuk a leendő kisóvodásokat óvodáink udvarába ismerkedni a hellyel, csoporttársakkal, óvónénikkel, daduska nénikkel.

 

A beszoktatás sikere sokban múlik az előkészületeken:

  • A szülők meséljenek az óvodáról, sétáljanak együtt az óvoda felé, látogassanak be az udvarba.
  • Az óvoda megkezdése előtti hónapokban érdemes többször másra bízni rövidebb-hosszabb időre (p: nagymama, családtag, rokonok, barátok) gyermeküket, hogy tapasztalhassa, megtanulja, ha az édesanyja távol is van, viszont fogja látni!
  • Járjanak esetleg olyan játszótérre, ahol egy-két leendő óvodástársával megismerkedhet játék közben.

 

A beszoktatás menete

  • A csoportban lévő óvó nénikkel egyeztessenek a beszoktatás mikéntjéről, időpontjáról, menetéről.
  • Lehetőséget biztosítunk az „anyával együtt” való beszoktatásra, ami azt jelenti, hogy egy-két napig a szülővel együtt vesznek részt az udvari játékban, majd megpróbálják a hét második felében egy órára, majd később több időre itt hagyni ebédig, ebéd utánig, majd a következő héten már itt is aludhat az óvodában. Rugalmasak vagyunk. Természetesen, aki nem igényli ezt a fokozatosságot vagy nem teheti meg munkája miatt azt is megértjük.
  • Amikor már itt hagyják gyermeküket reggelente röviden köszönjenek el tőle, mondják meg mikor jönnek érte, hogy tudják a nap melyik szakához kötni megérkezésüket.
  • Ha elbúcsúznak tőle határozottan induljanak dolgukra, ne forduljanak vissza, ha a kicsi sír, ez természetes folyamat. A többszöri búcsúzás azt erősíti benne, hogy nincs biztonságban. Bízzanak az óvónőben és az óvodában!
  • Kezdetben a legtöbb gyermek tiltakozik a változások ellen, sírhatnak, ellenkezhetnek, toporzékolhatnak is. Ez is természetes folyamat, legyünk velük türelmesek ebben a számukra nehéz időszakban. A beszokást nem lehet sürgetni, nem megy egyik pillanatról a másikra.
  • Beszélgessenek az óvónővel gyermekükről, hogy mielőbb megismerjük őket, megtaláljuk a „kulcsot” hozzájuk.

 

Klári óvó néni