Népi játékok

A népi játékok nagyon fontos részét képezik nevelőmunkánknak, minden nap jelen vannak a gyermekeink életében. Azért tartjuk fontosnak ezeket a játékokat, mert fejlesztik a gyermekek fizikai és mentális készségeit egyaránt, valamint lehetővé teszi számukra, hogy kapcsolatokat alakítsanak ki, kialakuljon szabálytudatuk, együttműködésre való készségük.

Célunk, hogy a népi mozgásos játékok közben a gyermekek játékon keresztül bővítsék ismereteiket, mozgáskoordinációjuk fejlődjön és közben a hagyományokról, szokáscselekvésekről ismereteket szerezzenek.

A játékok tanítása során törekszünk az élményszerű, örömteli együttlétek megteremtésére. Odafigyelünk a toleráns, modellértékű magatartásra.

A népi játékok által biztosítjuk a rendszeres mozgást változatos eszközökkel, így a gyerekek megtanulják ezek helyes használatát (labda, bot, kendő). Mozgás közben önálló tapasztalatszerző lehetőségeket is kapnak. Tevékenységek gyakorlása során jártasságot szereznek az adott mozgások végzésében. Mozgás közben megtanulnak kapcsolatot teremteni, viselkedni, egymáshoz alkalmazkodni, együttműködni. Ebben az önkéntelen játékos tanulási helyzetben ismereteik bővülnek, készségeik, képességeik fejlődnek (kudarctűrés, szabálytudat, önértékelő képességek).

A népi gyermekjátékok, táncok, dalosjátékok segítik a közösségi érzés kialakítását, elmélyítését és az egymás iránti felelősségérzés kibontakoztatását, ezért óvodánkban minden alkalmat megragadunk arra, hogy a gyermekekkel minél több mozgásos népi játékot ismertessünk meg.

Ani óvó néni