Elérhetőség

Napsugár Óvoda
Kunszentmárton, Széchenyi ltp. 2.
tel.: 56/461-167
fax: 56/560-356
e-mail: titkarsag@szentannaovoda.hu

 

Epreskerti Óvoda
Kunszentmárton, Csongrádi út 18.
tel.: 56/461-238
facebook: Szent Anna Katolikus Óvoda

Néphagyományőrzés

Óvodánk Pedagógiai Programjának sajátossága, hogy az óvodai nevelést a jászkun néphagyomány ápolás érzelemre ható eszközrendszerével igyekszik gazdagítani.

Az óvoda mindennapjaiban teret biztosítunk a néphagyományok, népszokások felelevenítésének, tovább éltetésének.

Óvodai nevelésünk gyakorlatába a keresztény népi kultúra azon elemeit építjük be, amelyek igazodnak a gyermekek életkori sajátosságaihoz.

Próbáljuk újraélni és gyermekeinkkel megismertetni a múlt emlékeit, melyek a régi idők embereinek, gyermekeinek kellemes szórakozást, időtöltést jelentettek, s a mai gyermekek világából sem hiányozhatnak. Ezeket igyekszünk átörökíteni óvodásaink tárgyi, értelmi és lelki világába, erősíteni bennük a szülőföld iránti kötődést.

A jászkun népi hagyományok óvodai mindennapjaink gyakorlatában jelen vannak.

Az óvoda belső tereit is ennek szellemében alakítjuk. Múzeumunkba a régi paraszti élettel kapcsolatos használati tárgyakat, eszközöket gyűjtöttük össze, melyeket megismertetünk a gyerekekkel. A csoportszobákból sem hiányozhatnak ezek az eszközök, ezekkel a mindennapi játéktevékenység során is találkoznak gyermekeink. Az eszközök és anyagok jelenléte cselekvésre készteti őket, mi magunk is készítünk velük játékeszközöket.

A paraszti élet és a gazdasági munkák sikere nagymértékben függött a természettől, az időjárástól. A jeles napokhoz számos szokás, hiedelem fűződött, melyeket tevékenységeink során közel hozunk a gyermekekhez. Fontosnak tartjuk a cselekvéssel szerzett tapasztalatokat, valamint az érzelmekkel teli élményhez juttatást.

A gazdasági élet ünnepei kapcsán megismertetjük a gyermekeket a hagyományos ételekkel, az öltözködési szokásokkal, használati tárgyakkal. (szüret, disznótor, kukorica törés-fosztás, fonó, búza vetése-aratása, vásár)

Néphagyomány ápoló munkánkban kiemelt jelentőséggel bírnak az ünnepek, igyekszünk megéreztetni gyermekeinkkel az ünnepnapok másságát. A ráhangolódás során a közös készülődés, élmények mélyen hatnak a érzelmeikre. Az ünnep másságát igyekszünk érzékeltetni azzal is, hogy ilyen alkalmakkor ünnepei viseletet öltünk, kiemelten kezeljük az ünnepi jelképeket. Egyes ünnepek előkészítésébe bevonjuk a szülőket is.

A gyerekek mindennapi tevékenységeiben nagy szerepet kapnak a népi kultúra tárgyai mellett a népköltészet alkotásai, a népi játékok, zenei, irodalmi, vizuális nevelésünk is e gyökerekből merít. Munkánk során a mindennapi élet tevékenységei és a jeles napok szoros egységet alkotnak. Kiemelten kezeljük ezen értékek őrzését és továbbadását a kezeink között fejlődő óvodás korosztály számára.

Anita óvó néni